Prodüksiyon çalışmalarını İstanbul’da yürütecek olan “Alif Media” nın yeni stüdyosuna reji kurulumu gerçekleştirildi. Akratek Elektronik tarafından kısa bir sürede anahtar teslim olarak kurulum tamamlandı.

3 Kameralı sistem kamerasından oluşan yapıda ayrıca 2 kanal playout, karakter jenaratörü, disk kayıtçı ve oynatıcı bulunuyor. Ayrıca kurulan sistemde basit bir Ana-Kumanda sistemi de yer almakta. Böylelikle Alif Media dilediğinde Youtube kanalı üzerinden canlı yayın prodüksiyonlarını gerçekleştirebilecek. Alif Media’nın prodüksiyon üreteceği alanlar sebebi ile (İnternet ve TV) tüm sistem cihazları “interlace” ve “progressive” taramada görüntü üretmeye ve işlemeye de imkan tanıyacak şekilde özenle seçildi.


Stüdyoda görüntü kalitesi açısından iyi prodüksiyonlar üretebilmek için kamera tercihlerini PANASONIC markasından yana kullanan Alif Media stüdyosunda 3 adet Fiber çözümlü Panasonic AK-HC3800 kamera yer alıyor. Ayrıca sistem kamerasına ait kamera kontrol üniteleri de kurulan yapı içerisinde yer almakta. AK-HC3800 kameranın görüntüsü, gözlemleyen firma yetkilileri ve teknik ekip tarafından da tam puan aldı.


Esnek prodüksiyonlar üretmek açısından rejide bulunan video mikserin önemi Alif Media’da bir adım daha öne çıkıyor. Rejide üretilecek her prodüksiyonda ve çeşitli senaryolarda kullanıma uygun ROSS VIDEO markasının Carbonite modeli resim masasında tercih edildi. 1 ME’e sahip mikserde 4 adet sanal ME katı yer almakta ve bu katlar 6 DVE kullanmaya olanak sağladığı gibi 3 ME bir mikserin esnekliğine de sahip olabilir. Ayrıca mikserin asistan monitörü sayesinde tüm kontrol, operatörlerin ve teknik çalışanların elinin altında. FORTINGE markasına sahip olan 13” dokunmatik monitör ile ise Ross Carbonite video mikser taçlandırıldı.


Sistem içeriğinde bulunan video server reji kullanımı için oldukça ideal ve 4 kanala kadar yazılım lisansı ile yükseltilebilir. Sistem üzerinde 2 kanal kullanılan playout sistemi ise PLAYBOX markasının son olarak çıkarttığı ve reji operasyonları için kullanılan Production Box yazılımı. Yazılım, yayıncılıkta kullanılan tüm formatları destekler nitelikte, server-client mimarisinde çalışabilir ve MOST entegrasyonu yapılabilir.
Yayınlarda kullanılacak grafiklerde ise Karakter Jeneratörü olarak yine PLAYBOX markasının TITLEBOX yazılımına yer verildi. Titlebox yazılımı, bilinen ve dünya üzerinde 10 binlerce lisansa sahip bir yazılım olmasının yanı sıra kullanıcı dostu ara-yüzü ve karakter jeneratörlerinden istenilen tüm özelliklere sahip olması, fiyat-performansı ile ön plana çıkıyor.
Yapılan prodüksiyonları kayıt altına almak kuşkusuz bir prodüksiyon stüdyosu için en önemli konu. Bu alanda %100 yerli yapım ve güvenli bir yazılım markası olan FORTINGE tercih edildi. Lisans güncellemesi ile 4 Kanala kadar çıkartılabilen, bir prodüksiyon stüdyosunun kayıt alacağı formatların hemen hemen tümüne sahip kütüphanesi ile ve en önemlisi stabil bir şekilde çalışması ile Alif Media projesinde FORTINGE INGEST konumlandırılmış durumda. Prompter seçiminde de FORTINGE imzası var. Yenilenen yazılımı ile pazara çıkan FORPROMPT modeli Alif Media rejisinde yerini aldı. Yazılım tüm karakter dizaynı ve paragraf özelliklerine sahip olduğu gibi dosya okuma ve gerçek zamanlı yazı güncelleme özelliklerini de bünyesinde barındırıyor. Ayrıca MOST entegrasyonu için de uyumlu bir hale getirilmiş durumda. Stüdyo donanımında da kalitesinden ödün vermeden sağlam bir prompter görünümü ile ön plana çıkıyor.


Referans monitörü olarak da proje içerisinde FORTINGE markasını görmek mümkün.
Proje içerisinde yönlendirme ve çevre birimleri ekipmanlarında ROSS VIDEO yer alıyor. NK serisi 16×16 Router, OpenGear frame ve içerisinde yer alan kartlar proje içerisinde tüm video ve ses akışını sağlıyor.


Ana kumanda olarak kullanılan anahtarlayıcı mikser de ise DATAVIDEO markası yer almakta. Datavideo SEB-1200 görüntü mikserine gelen kaynaklar sesle birlikte anahtarlandığı gibi, logolar masa içerisine yüklenip yayına masa üzerinden verilebilir.
Alif Media prodüksiyon stüdyosuna Akratek Elektronik tarafından seçilmiş ve kurulmuş yeni ekipmanları ile hem TV istasyonları için hem de internette yayınlamak üzere içerikler üretebilecek ve dilediğinde canlı yayın olarak internete yayınlarını kaliteden ödün vermeden ulaştırabilecek.

Proje detayları için ayrıntılı bilgi almak için 0216 291 22 30 numaralı telefondan Akratek Elektronik’i arayabilirsiniz.