Bolu merkezli kurulan; “Hayatın Merkezi” sloganı ile başta Bolu ve Batı Karadeniz’in nabzını tutmayı hedefleyen Merkez TV, Türksat 4A uydusu üzerinden 1 Ocak 2017 tarihinde test yayını logosu ile yayın hayatına merhaba dedi. Merkez TV’nin broadcast altyapı sisteminin projelendirmesi, sistem kurulumu Akratek Elektronik tarafından gerçekleştirildi. Akratek bünyesinde yer alan proje mühendisleri ve teknisyenleri tarafından 15 gün kadar bir sürede tamamlanan sistem entegrasyon işlemlerinin ardından, Merkez TV’nin genç ve dinamik personelden oluşan kadrosuna yaklaşık 2 hafta süren bir eğitim programı da hazırlandı ve personel eğitim ile sistem kullanımına hazırlandı. Merkez TV, kapalı devre yayınlarına geçtiğimiz Kasım ayında başlamıştı.

Merkez TV’nin broadcast altyapısının kağıt üzerindeki projelendirme işlemleri tamamlandıktan sonra sistemin entegrasyon aşamasına geçildi. Uluslararası normlarda hazırlanan projenin ardından kablolama ve entegrasyon aşaması tamamlandı ve ardından sistem devreye alınmaya başlandı. Bir stüdyo, bir reji, bir ana-kumanda ve sistem odası olarak yapılandırılan sistemde sektörün öncü ve güven veren markaları tercih edildi. Ayrıca; haber çekim amaçlı aktüel kameralar, arşiv – depolama, kurgu – post prodüksiyon sistemleri ile reklam – prodüksiyon amaçlı çekim sistemleri ve stüdyo dekor amaçlı 6×3 bir videowall da proje içeriğinde yerini aldı.

1

Sistem içeriğinde stüdyo ve aktüel amaçlı kullanımların her ikisinde de Panasonic kameralar tercih edilirken, prodüksiyon rejisi kamera kontrolü Datavideo tarafından sağlanıyor. Çoklu kablo ile kamera kontrolüne olanak sağlayan sistemde diyafram, beyaz dengesi, shutter gibi fonksiyonların gerçek zamanlı kontrolü, hafızaya alınması ve hafızadan geri çağırılması gibi temel ve pratik olması gereken ihtiyaçlar olması gerektiği gibi rejide yapılıyor. Waveform/ vektörskop ihtiyacı için ise Blackmagic Design SmartScope Duo bu ihtiyacı karşılıyor, ayrıca referans monitörü konusunda da SmartView ile hiçbir ayrıntı kaçırılmıyor.

IMG-20160921-WA0018

merkez-tv4

Merkez TV’nin video altyapısını da Ross markası oluşturuyor. Video yönlendirme, video switcher, video – ses dağıtım, video dönüştürme çözümlerinin tamamı Ross güvencesinde… Haber bültenlerinden müzik – eğlence prodüksiyonlarına kadar esnek bir prodüksiyon masası gereksinimi ihtiyacı bulunan Merkez TV rejisinde Ross Carbonite 1M/E video switcher yer alıyor. Fiziksel olarak 1M/E olsa da üzerinde bulunan ve 4 kata kadar çıkan MiniME özelliği, 4 Key katı ve medya hafızası ile esnek prodüksiyonlar üretmeye olanak tanıyor. Ayrıca proje dahilinde sistemde bulunması gereken tüm video – ses dağıtıcılar ile video dönüştürücü kartların tamamı sektörün amiral gemisi olan Ross Video’nun OpenGear şasesinde çalışarak sistem güvenilirliğini üst seviyeye taşıyor.

Ross Video’nun Dashboard yazılımı sayesinde sistemde yer alan router, video switcher ile tüm OpenGear kartların fiziksel durumlarının görüntülenmesi ve ayarları yazılım üzerinden yapılıyor. Ana kumanda ise Ross Crossover Solo Switcher ile emin ellerde… Projenin video, KJ, ingest sunucuları grubunu da Playbox markası oluşturuyor. Sistemde 2 adet video sunucusu, 2 adet KJ sunucusu ve 1 adet 2 kanal ingest sunucusu bulunmakta. RTÜK kayıt sistemi olarak Akratek Elektronik tarafından geliştirilen FOR markası tercih edildi. Yerel, bölgesel ve ajans haberleri ile birlikte yoğun görüntü akışının bulunacağı ve bu görüntülerin doğru depolanmasının ihtiyaç olacağı Merkez TV’de üretilen prodüksiyonların ve çekilen haberlerin tamamına kolay erişim amacı göz önünde bulundurulduğunda MAM çözümü olarak Metus yazılımı tercih edildi ve haber merkezi, program servisi ile kurgu setlerine entegrasyonu gerçekleştirildi. 3 adet kurgu sistemi, 1 adet post-prodüksiyon siste- Merkez TV Yayın Hayatına Akratek ile Merhaba Dedi mi olarak işistasyonları üzerine Edius 8 ve Adobe CC dahil edildi. Bölgesel haberler konusunda ön plana çıkacak Merkez TV için bülten ve programlar için canlı yayın bağlantıları da ön planda. 4.5G canlı yayın bağlantı gereksinimleri için 2 adet Modeo proje dahilinde yer almakta. Merkez TV’nin ses kalitesi de ön planda. Axel markasının ürün grubunda yer alan Falcon Three TV SDI ile son yayın çıkışındaki ses işlemcisi ihtiyacı karşılanmış durumda. Behringer X32 dijital ses miks konsollarının bulunduğu Merkez TV’de yayınlanacak olan müzik – eğlence şov programları için esnek kullanım imkanı sağlanıyor.

IMG-20160921-WA0019

 

TV istasyonlarının en önemli ihtiyaçlarından birisi olan sistem saatleri eşleme konusunu da Axel karşılamış durumda. Merkez TV sisteminde yer alan tüm video, KJ, ingest gibi sunucular ile monitörlerde yer alan saatler GPS ile uydudan eşlenmiş durumda. Stüdyoda dekor amaçlı kullanılan LG 6×3 videowall ise Merkez TV’ye zengin görsellik kazandırıyor. Videowall işleme konusunda ise geliştirilmesi ve yazılımı Akratek Elektronik’e ait, Türk mühendisler tarafından yapılan ForWall ile görüntü kalitesinde kayıp yaşanmadan ve arka plan üzerine canlı kaynak verebilme yeteneği bulunan yazılım ile videowall işleme çözümü yer alıyor. Akratek Elektronik tarafından %100 yerli sermaye ile üretilen FOR markası prompter konusunda da Merkez TV’nin tercihlerinden birisi…

merkez-tv7

Merkez TV Yön. Krl. Bşk. Cavit Demir entegrasyon işlemeleri sırasında altyapı sistemi hakkında bilgiler alarak memnuniyetini dile getirdi. Demir “Entegrasyon işlerini zamanında tamamlayan, çalışmaları sırasında bu işi oldukça titiz ve profesyonelce yapan ve yaptıkları işler ile ürünlerinin arkasında duran Akratek Elektronik’e teşekkür ediyorum” dedi. Akratek Elektronik’in Ericsson kodlayıcı kalitesi ve güvencesi ile entegrasyonu tamamlamasıyla Merkez TV Türksat 4A uydusunda izleyici ile buluşuyor.

Merkez TV Projesi hakkında detaylı bilgi almak için 0216 291 22 30 numaralı telefondan Akratek Elektronik’i arayabilirsiniz.

 

Proje Hakkında Resimler ;

20160628_172532.jpg

 

20160628_172544

20160830_181225

IMG-20160826-WA0038IMG-20160921-WA0010

merkez-tv  merkez-tv3

merkez-tv5                                   merkez-tv8