Bir kurgu yazılımı olarak Edius bile herşeyi yapamaz. Şanslıyız ki diğer firmaların yazılım geliştiricileri Edius’a ekstra özellik katmak için hazırlar. Onlar ekstra efektler, compositing işlemleri ve key işlemleri için yazılım plug-in’leri oluşturabilirler.

Edius’un tüm hız ve kullanıcı arayüzü (GUI) avantajlarından yararlanmak, daha rahat bir iş akışı sağlar. Yazılım üreten firmaları bizim API’mizi (programlama arayüzü) kullanarak plug-in’lerini direkt olarak uygulamaya ekletebilir. Aşağıda Akratek Elektronik’ten ayrıca satın alabileceğiniz, üretici firmaların Edius 7 ile çalışan ek yaratıcı yazılımlarına göz atabilirsiniz.

 

1

2

proDAD

Edius 7 için ilk destek sağlayan firma ProDAD, Mercalli V2 Pro yazılımı ile titremeleri ve Rolling shutter problemlerini gidermeyi hedeflemektedir. Heroglyph V4 Pro ile yazılar ve tanıtım animasyon çözümü, VitaScene V2 Pro ise Professional video efekt ve geçiş efektleri ile Edius 7 için uyumlu bir hale getirildi.

ProDAD efektlerini kullanmayı seven Edius 6.5 kullanıcıları, Edius 7’yi 64 bit versiyonuna upgrade edip ücretsiz kullanabilirler.

   3  Videostar VisTitle

VisTitle, Beijing VideoStar Technology Co. Ltd tarafından üretilen bir yazı programıdır. Vistitle, HD/SD yazı ve grafik tasarımları ile Grass Valley Edius kullanıcıları için tasarlandı. VisTitle, cubic Bezier curve kurgu özelliğini, kayan nokta tabanlı geçişleri, gerçek 3D derinlik ve key frame (anahtar nokta) verilebilir GPU (ekran kartından güç alan) efeklerini, serbest tasarım gölge tarzını ve bir çok hareket stillerini bünyesinde barındırır, çünkü VisTitle doğal Edius plug-in SDK’sını kullandığı için Edius’a kesintisiz şekilde entegredir ve bütünleşik hazır kütüphanesi (içinde hazır bir çok broadcast yazı örneği olan) vardır. Bu hazır ayarlar ve VisTitle’ın mini katman editörü ile kullanıcılar kendi yüksek kalite yazılarını çok hızlı bir şekilde hazırlayabilir.

VisTitle efektlerini kullanmayı seven Edius 6.5 kullanıcıları, Edius 7’yi 64 bit versiyonuna upgrade edip ücretsiz kullanabilirler.

4

Neat Video

Neat Video, videoda gürültü denilen rahatsız edici görüntü kalitesi bozukluğunu azaltan Edius 7’ye uygun bir plug-in’dir. Neat Video ile gerçek ayrıntılar tam olarak korunurken gürültü de azaltılmış olur.

Plug-in etkin bir şekilde, rastgele oluşan gürültüyü, grain’i, analog parazitini ve sıkıştırma etkisini azaltır. Neat Video bünyesinde, adaptif mekansal ve zamansal, en doğru video gürültü azaltma filtresini barındırır.

Neat Video, multi-core CPU ve GPU’lar için yeniledi ve NVIDIA ve AMD/ATI GPU’larda render hızını artırdı.

Neat Video efektlerini kullanmayı seven Edius 6.5 kullanıcıları, Edius 7 64 bit versiyona upgrade ettiklerinde ücretsiz kullanabilirler.

ROBUSKEY

ROBUSKEY, ISP tarafından özel olarak geliştirilen, özellikle insanların saç karakteri ve cilt tonunu karşılaştıran chroma key algoritmasını kullanır. Zaman sıkıntısı ya da sorun yaratmadan doğal görünümlü imaj sentezleri için mükemmel matte imajlar yaratır. ROBUSKEY Edius 7’de dahil olmak üzere yeni format- ları 64 bit işlemcileri de destekleyecek şekilde güncellenecek ve buna 16 bit dahili işlemciler de eklenecek. “HDR gibi” ISS Film Color serisinden “Anti-False Color” da güncellenecektir.

ROBUSKEY’nin 64-bit versiyonunun güncellenmesi durumunda ROBUSKEY, EDIUS 6.5. sahipleri için bedava.

Boris FX

Post prodüksiyon ve broadcast profesyonelleri için vazgeçilmez bir araç olan Boris RED, Edius timeline’ınız için çok geniş özellikler sunuyor ve efekt oluşturma ve görüntü işlemleri için bağımsız bir render ekliyor. RED 5 yayın kalitesindeki KJ’lerle bütünleşir ve otomatik geçiş efektleri, vektörel çizimler, rotoscoping, renk derecelendirme, gerçek 3D şekiller ve animasyonlar ile bütünleşerek sektörün en kapsamlı görüntü işleme fitresini oluşturur. Otomatik olarak geçerli olan proje ayarlarıyla, animasyonlu ve efektli kompozisyonlarıyla kullanıcıya tamamen özelleştirilebilir bir Boris Efekt Browser’ı sunmaktadır.

Boris RED 5’in özellikleri; 3D metin araçları, imaj restorasyonları ve rötuşlarıyla, vektör renklendirmeler, köşe sabitleme, hareket karşılaştırma, optik imaj stabili- zasyonu, bağımsız çevirme cihazı, hareket izleme, ön plan nesne kaldırma gibidir. Boris FX ve Graffiti’nin tüm özellikleri ise Boris Continuum Complete ve Final Effects Complete’ten 220’nin üstünde VFX filtrelerdir.

Boris RED 5’in 5.4 versiyonu Edius 7’yi destekleyen ilk versiyondur ve şu an ulaşılabilir.

NewBlueFX Plug-in’leri

NewBlue Edius için sezgisel plug-in’leri inanılmaz bir şekilde yapar. Dünya çapında profesyonellerce kullanılan geniş video efektleri, filtreleri ve video geçiş çeşitleriyle NewBlueFX sanatsal kaliteye ve kullanım kolaylığına odaklanır.

Profesyonel editör ile tasarlanmış Newblue Titler Pro hızlı ve beğenilen plug-in’ler arasına girmiştir. Bu yazılımla birkaç saniye hızlı bir başlık dizisi yapabilirsiniz. Titler hızlı ve kullanıcı dostu arayüze odaklanmıştır. Titler Pro profesyonel videolarda kullanılmak üzere profesyoneller tarafından tasarlanan birkaç özel ayar da sunuyor. Titler Pro, sunduğu özel denetimler, keyframing ve ek özellikler ile her editör için muhteşem bir çözüm haline gelir.

Edius’la adapte edilebilir paketler, 3D patlamalar, 3D dönüşümler, sanatsal geçiş ve efektler, ışık ve hareket efektleri, renk efektleri gibi özellikleri Video Essentials I, Video Essentials II, Video Essential III, Video Essentials IV, Video Essentials V’de içerir.

Tüm NewBlue plug-in’lerine ücretsiz ulaşabilirsiniz.